Θετικά τα πρώτα συμπεράσματα, 1-1 με Πανιώνιο

ionikos-panionios
Αύγουστος 8, 2013

Αρωμα Σούπερ Λιγκ είχε το πρώτο φιλικό του Ιωνικού με αντίπαλο τον Πανιώνιο στο ριζικά ανακαινισμένο Δημοτικό γήπεδο της Νεάπολης. Μπροστά σε περίπου 1000 φίλους του που δημιούργησαν πανηγυρική ατμόσφαιρα και δεν σταμάτησαν λεπτό να να τραγουδούν στην κερκίδα, η ομάδα του Μάρκου Δήμου ξεκίνησε με ενθουσιασμό στο πρώτο ημίχρονο και είχε την πρωτοβουλία απέναντι στον Πανιωνιο , χωρις ωστοσο να φτασει στο γκολ.

Γκολ το οποίο πέτυχε ο Πανιώνιος καθως σε μια απο τις λιγοστές οργανωμένες επιθέσεις, πίεσε ψηλα με αποτέλεσμα στο  42′ ο Ματθαίος Μαρουκάκης να εκμεταλλευτεί  στιγμιαίο λάθος της άμυνας και με σουτ να σκοραρει.

Στο δεύτερο ημίχρονο  ο Ιωνικός χρησιμοποίησε έξ´ ολόκληρου διαφορετική ενδεκάδα ενώ ο Πανιώνιος πραγματοποίησε 5 αλλαγές.

Στο 79´ ο Ιωνικός έφερε στα ίσα το παιχνίδι με εκπληκτικό διαγώνιο σουτ του Κουτσογιαννοπουλου απο πλάγια θέση αποτέλεσμα ομαδικής προσπάθειας.

Στο πρώτο ημίχρονο ο Ιωνικός έπαιξε με την εξής ενδεκάδα: Αδαμόπουλος,Καμβύσης,Τσακίρης,Νικολακόπουλος,Μακρής,Σιμιτζής,Βασιλείου,Πολυχρόνης ,Σκαφτούρος Χρυσάφης, Μπεκατώρος.(4-3-3)

Στο δεύτερο 45λεπτο ο Μάρκος Δήμος χρησιμοποίησε εξ´ολοκληρου διαφορετική ενδεκάδα που αποτελείτο απο τους: Μακρυωνίτη, Ατματσιδη, Κουλακάρη, Σταμπούλογλου, Μαργιόλη,Παπασπύρο,,Μπουλούλη,,Κατσαβριάς,Τσερκάνι, Μπερνιδάκη,Κουτσογιαννόπουλο. Χρόνο συμμετοχής πήραν  στο 65′ και οι Κουμουλίδης, Δημητρίου.

Παρά το γεγονός ότι ο Μάρκος Δημος χρησιμοποίησε 24 παίκτες, ο Ιωνικός στο πρώτο φιλικο ικανοποίησε με την απόδοση του κόντρα σε μια ομάδα που βρίσκεται σε πολυ πιο προχωρημένο στάδιο προετοιμασίας και αγωνίζεται στη Σούπερ Λιγκ. Είναι διάχυτη η εντύπωση ότι κατι σπουδαίο και μεγάλο χτίζεται στη Νικαια.

Ο Πανιώνιος, με πολλές απουσίες προβλημάτισε με την απόδοση του δείχνοντας ότι ένα δεκαήμερο πριν την εναρξη της Σούπερ Λιγκ δεν είναι ακόμη έτοιμος.

Ο Νίκος Παντέλης παρέταξε τον Πανιώνιο με τους: Παπαδόπουλο,ΚαλτσάςΛιόλιος,(75′ Ποζίδης) Αυλωνίτης,Κουλουχέρης,Παντίδος,(45′ Ριβερο) Παναγιωτούδης,(63′ Σμυρλής) Λάσνικ,Μαρουκάκης,Μπούζας,(73′ Γκεζος)Πάνος (84’Κορκόντζελος)

Τον αγώνα διαιτήτευσε ο Πειραιώτης Κώστας Καριοφύλης με βοηθούς τους Δημήτριος Ζησιμόπουλο και Αργυριο Κουρομιχελάκη.

ionikos-panionios2

Δηλώσεις προπονητών

Μάρκος Δημος: Το παιχνίδι μας αφήνει απόλυτα ικανοποιημένους.Οι παίκτες μου είχαν διάθεση και έπαιξαν ποδόσφαιρο δημιουργίας  χωρίς να φοβηθούν τον αντίπαλο ενώ προσπάθησαν να ελέγξουν το ρυθμό.Ειμαι ευχαριστημένος απο όλους γιατί ανταποκρίθηκαν σε ότι τους ζήτησα. Επίσης νοιώθω ικανοποιημένος γιατί έχουμε ρόστερ με δυο ισάξιες ενδεκάδες.Ηταν ένα πρώτο τεστ με δυνατό αντίπαλο που μας έδωσε την ευκαιρία να δούμε τις αδυναμίες μας και στα επόμενα φιλικα να δουλέψουμε πάνω σε αυτές.

Νίκος Παντέλης: Εγινε ένα ανοιχτό παιχνίδι στο οποίο δοκιμάσαμε παίκτες που δεν συμμετείχαν στα προηγούμενα παιχνίδια. Για ορισμένους τα συμπεράσματα ήταν θετικά , για άλλους αρνητικά. Απο την ομάδα μας λείπει το εύκολο γκολ. Περιμένω ακόμη 1-2 μεταγραφές για να καλυφθούν τα κενά αλλά και την επιστροφή του Αραβιδη και πιστεύω πως έτσι θα λύσουμε το πρόβλημα. Μου άρεσε ο Ιωνικός, αν και ακόμη θέλει δουλειά . Ηταν καλο που ήρθε ο κόσμος στο γήπεδο γιατι βοήθησε πολυ την ομάδα.