Νικηφόρο το δεύτερο φιλικό, 2-0 τον Περαμαϊκό

ionikos-peramaikos-fil
Αύγουστος 19, 2013

Νικηφόρο με 2-0 ήταν το δεύτερο φιλικό προετοιμασίας του Ιωνικού με αντίπαλο τον Περαμαϊκό στο δημοτικό γήπεδο της Νεάπολης.

Ο Μάρκος Δήμος χρησιμοποίησε και πάλι δύο διαφορετικές ενδεκάδες σε κάθε ημίχρονο. Το σκορ άνοιξε στο 25′ ο Σταμπούλογλου μετά από άστοχη έξοδο  του τερματοφύλακα Μητρογιάννη και το τελικό σκορ διαμόρφωσε στο 73′ ο Μαργιόλης με σουτ από το ύψος του πεναλτι και αφου προηγουμένως ο Σκαφτόυρος είχε αποτύχει να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα από το ύψος της μικρής περιοχής.

Ο Ιωνικός ξεκίνησε δυνατά στον αγώνα, με δοκάρι του Χρυσάφη στο 2′ , χαμένη ευκαιρία του Μπερνιδάκη στο 4′ χωρίς όμως ανάλογη συνέχεια αφου μετά το το 15′ έχασε το ρυθμό του με αποτέλεσμα ο Περαμαϊκός να ισορροπήσει το παιχνίδι χωρίς όμως και να μπορέσει να γίνει απειλητικος για την εστία του Αδαμόπουλου.

Το πρώτο μέρος κύλησε με τον Ιωνικό να ελέγχει απόλυτα το ρυθμό του αγώνα αλλά και με τους παίκτες του Μάρκου Δήμου να δείχνουν επηρεασμένοι από την προετοιμασία σε θέματα επιθετικής ανάπτυξης και τελειώματος των φάσεων.

Στο δεύτερο μέρος η ενδεκάδα που χρησιμοποίησε ο προπονητής των Νικαιωτών διατήρησε τον έλεγχο του αγώνα και είχε κάποια καλα διαστήματα ενδεικτικά της πολύ καλής δουλειάς  σε θέματα τακτικής που γίνεται στην ομάδα του Ιωνικού.

Συμπεράσματικά και σε αυτό το παιχνίδι, πιστοποιήθηκε πως ο Ιωνικός βρίσκεται σε πολύ καλό δρόμο. Σίγουρα θα χρειαστεί αρκετή δουλειά σε ότι αφορά στην τελική  επιλογή των παικτών για τη δημιουργία του βασικού σχήματος.

Δηλώσεις προπονητών

Μάρκος Δήμος: » Ηταν ένα τεστ όπως το περιμέναμε. Η ομάδα είναι αρκετά κουρασμένη σε αυτή τη φάση. Ωστοσο δημιουργήσαμε φάσεις και είχαμε καλό ρυθμό αν αναλογιστουμε την περιοδο που βρισκόμαστε.Βγάλαμε αρκετά χρήσιμα συμπεράσματα και περιμένουμε συνεχή βελτίωση μέσα απλό τα επόμενα συνεχή φιλικά.»

Ντανιέλ Μπατίστα:  » Παίξαμε με μια ομάδα φαβορί για την άνοδο και με πολύ ανώτερο ρόστερ απο το δικό μας. Είμαστε μόλις στην 3η εβδομάδα προετοιμασίας και χρειάζεται δουλειά.
Τα συμπεράσματα ήττα θετικά. Είμαστε καλοί αμυντικά, αλλα όχι και δημιουργικά γιατι είμαστε πίσω σε φυσική κατάσταση. Χρειαζόμαστε μετεγγραφές σε θα εσείς κλειδιά γιατι το ρόστερ μας είναι φτωχό. Χρειάζονται 6 παίκτες και πιστεύω πως μέχρι το τέλος των μετεγγραφών θα έχουμε τις λύσεις που ζητάμε»

Ιωνικός (Α’ ημιχρόνου): Αδαμόπουλος,Ατματσίδης,Κουλακάρης,Σταμπούλογλου,Μακρής, Σιμιτζής,Βασιλείου, Μπουλούλης, Μπερνιδάκης ,Χρυσάφης, Κουμουλίδης.

Ιωνικός (Β´ημιχρόνου): Μπαμπανιώτης,Καμβύσης,Τσακίρης,Νικολακόπουλος,Μαργιόλης,Παπασπύρος, Τσερκάνι,Πολυχρόνης,Σκαφτούρος,Κατσαβριάς, Μπεκατώρος.
(Χρόνο συμμετοχής είχαν και οι Δημητρίου και Κωττάκης)

Περαμαϊκός (Προπ. Ντανιέλ Μπατίστα)  Μητρογιάννης, Σαμαράς, Χ´´γιαννάκος , Καραγιάννης, Λαπατάς, Γεωργιάδης, Ιγκλι, Γκιάτης, Λαμπρινάτος, Ντούλιας, Εκελμανς .

Στο δεύτερο ημίχρονο αγωνίστηκαν και οι: Πιπέρης, Εμέκε, Ανδριανόπουλος, Δεμερτζής, Σαμλίδης, Ιατρού, Κωνσταντίνου, Σταγάκης ,Σπίρο.

Το παιχνίδι διαιτήτευσε ο Σπύρος Μιχελής με βοηθούς τους Βασίλη Σακκά και Νίκο Καλημέρη, άπαντες του Συνδέσμου Διαιτητών Πειραιά.