Εμφατική νίκη 3-0 του Ιωνικού στο Ναύπλιο

pannafpliakos-ionikos1
Αύγουστος 26, 2013

Νικηφόρο και πολλά υποσχόμενο ήταν το τέταρτο και δεύτερο εκτός έδρας, φιλικό του Ιωνικού με τον Πανναυπλιακό στο Εθνικό Στάδιο του Ναυπλίου. Η ομάδα της Νίκαιας, παίζοντας κατά διάστηματα θεαματικό ποδόσφαιρο  επικράτησε με 3-0 της τοπικής ομάδας ενώ δημιούργησε και  έχασε πολλές ευκαιρίες για να διευρύνει ακόμη περισσότερο το σκορ.

Η ομάδα του Μάρκου Δήμου με διάταξη 4-3-3 είχε τον έλεγχο σε όλη τη διάρκεια του Α’ ημιχρόνου δημιούργησε επικίνδυνες καταστάσεις για την εστία του Κατσιαούνη με τους Μπερνιδάκη, Βασιλείου και Χρυσάφη ωστόσο η  αδυναμία στο τελείωμα  των φάσεων δεν της επέτρεψε να πανηγυρίσει περισσότερα του ενός γκολ που προήλθε από εκπληκτική εκτέλεση φάουλ του Γιάννη Χρυσάφη στο 35ο λεπτό.

Με διαφορετική ενδεκάδα στο δεύτερο ημίχρονο αλλά με την ίδια τακτική 4-3-3 και με τους Παπασπύρο, Τσερκάνι , Πολυχρόνη,  Μπεκατώρο και Σκαφτούρο να κρύβουν την μπάλα στο πρώτο 15λεπτο του β´ ημιχρόνου ο Ιωνικός πέτυχε δυο εκπληκτικής σε δημιουργία και εκτέλεση  γκολ διαμορφώνοντας το τελικό 0-3.

Στο 53ο λεπτό ο Σκαφτούρος μετά απο θαυμάσια μπαλιά του Μπεκατώρου πέτυχε το 0-2 και τρία λεπτά αργότερα με τους ίδιους πρωταγωνιστές σε φάση καρμπόν έγινε το 0-3.

Στο 46´ με τον Κατσαβριά,  στο 52´ με τον Τσερκάνι και στο 85´ με τον Μπεκατώρο  ο Ιωνικός έχασε μεγάλες ευκαιρίες να διευρύνει την μεγάλη εκτός έδρας νίκη του. Οι γηπεδούχοι δεν παρουσίασαν κάτι το ιδιαίτερο.

[widgetkit id=17]

Δηλώσεις προπονητών:

Νίκος Μητροσύλης : Βρισκόμαστε στη μέση της προετοιμασίας και η ομάδα είναι εμφανώς κουρασμένη . Ο Ιωνικός ήταν εξαιρετικός και μας βοήθησε πολυ στο να επισημάνουμε τα λάθη μας και να τα διορθώσουμε.Συνεχίζουμε την προσπάθεια με στόχο να είμαστε έτοιμοι με την έναρξη του πρωταθλήματος.

Μάρκος Δήμος: Ηταν ένα τεστ με μια ομάδα ανάλογης δυναμικότητας με αυτές που θα αντιμετωπίσουμε στην κατηγορία. Οι συνθήκες του αγώνα ήταν επίσης ανάλογες με αυτές που θα αντιμετωπίσουμε στους εκτός έδρας αγώνες του πρωταθλήματος.Παρά τη ζέστη η εμφάνιση μας ήταν καλή και είμαι πολυ ευχαριστημένος απο την πρόοδο που έχουν σημειώσει τα παιδιά.

ΠΑΝΝΑΥΠΛΙΑΚΟΣ: Κατσιαούνης,Μιχαλόπουλος,Μπέκα, Καπλατζής, Ευθυμίου, Καραμάνος, Δριμούρας, Μουσταφάϊ, Γκολέμης,Γεωργιόπουλος,Κετσετζόγλου. Αγωνίστηκαν ακόμη στο δεύτερο ημίχρονο και οι: Κουκόυλης, Τσακνάκης, Κομνηνός, Μπραϊμλάρι, Τσουρδίνης, Διαμαντής Χρ, Διαμαντής Τάσος, Προύτζος, Φλεβάρης, Γκολέμης.

ΙΩΝΙΚΟΣ Α΄ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ: Μακρυωνίτης, Ατματσίδης, Κουλακάρης, Δημητρίου, Σταμπούλογλου, Σιμιτζής, Βασιλείου, Κατσαβριάς, Μπερνιδάκης, Χρυσάφης, Κουμουλίδης.

ΙΩΝΙΚΟΣ Β’ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ: Αδαμόπουλος,Καμβύσης, Τσακίρης, Νικολακόπουλος, Μακρής, Μαργιόλης, Παπασπύρος, Τσερκάνι, Πολυχρόνης, Μπεκατώρος, Σκαφτούρος, (Χιώτογλου,Κωττάκης)