Με πάθος και κερκίδα νικητής!

Ιανουάριος 11, 2015

Με ανατροπή στις καθυστερήσεις του αγώνα, ο Ιωνικός κατάφερε να πάρει τη νίκη με 2-1 επί του Εθνικού για την 13η αγωνιστική της Γ’ Εθνικής και ξεκίνησε έτσι με το δεξί τις υποχρεώσεις του στο νέο έτος. Παράλληλα ευχαρίστησε τους περίπου 1.200 οπαδούς του που βρέθηκαν στο γήπεδο και αποτέλεσαν για ακόμη μια φορά τον δωδέκατο παίκτη της ομάδας.
Στα αγωνιστικά, οι δύο ομάδες είχαν από ένα ημίχρονο, με τους «Πειραιώτες» να δείχνουν καλύτερο πρόσωπο στο πρώτο μέρος όπου ευτύχησαν να προηγηθούν και τους «Νικαιώτες» να γυρίζουν «τούμπα» το παιχνίδι στην επανάληψη.

Οι γηπεδούχοι βρέθηκαν προ εκπλήξεως, αφού μόλις στο 7ο λεπτό ο Εθνικός κέρδισε πέναλτι σε μαρκάρισμα του Κρητικού στον Παυλάκη με τον διαιτητή Δραγάτη να δείχνει την άσπρη βούλα και τον Λαζανά να ανοίγει το σκορ για τους φιλοξενούμενους.

Το γκολ βραχυκύκλωσε τους παίκτες του Σταύρου Ηλιόπουλου που και οι περισσότερες προσπάθειες που πραγματοποίησαν ήταν μακρινά σουτ, ένα εξ αυτών βρήκε και το οριζόντιο δοκάρι του Βουτσινά έπειτα από προσπάθεια του εξαιρετικά δραστήριου Μιχελή στο 30ο λεπτό.

Αυτή η φάση ήταν και η μοναδική σημαντική ευκαιρία για τους Νικαιώτες, με τους φιλοξενούμενους να μπορούν να διπλασιάσουν τα τέρματά τους σε αρκετές περιπτώσεις αφού χάθηκαν δύο τετ-ατετ με τους Λύγκο στο 22′ και Σάμιο στο 45′, με τον Αδαμόπουλο να δίνει το παρών!

Στο δεύτερο μέρος, ο Ιωνικός φάνηκε διαφορετικός και έγινε ορατό από τα πρώτα λεπτά, όταν ο Σκαφτούρος εκμεταλλεύτηκε το κόρνερ του Κυριακίδη και με εκπληκτικό ψαλιδάκι ισοφάρισε σε 1-1 στο 47ο λεπτό.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να παίζουν επιθετικό ποδόσφαιρο και έχαναν την μία φάση μετά την άλλη, με τον Βουτσινά να σταματά κάθε προσπάθεια των παικτών του Ιωνικού. Παράλληλα είχαν κερδίσει την μάχη του κέντρου με πρωταγωνιστή τον ήρωα, Ηλία Κυριακίδη, που ζήτησε να αγωνιστεί παρά την γαστρεντερίτιδα που τον ταλαιπωρούσε τις τελευταίες μέρες.

Ο δραστήριος στο δεύτερο 45λεπτο Γιακούμπι, έχασε ουκ ολίγες φορές την ευκαιρία να χριστεί σκόρερ, αφού τόσο στο 61′ το σουτ του σταμάτησε στον Βουτσινά, όσο στο 63′ η προσπάθειά του πέρασε δίπλα από το αριστερό δοκάρι.

Αν και όσοι βρέθηκαν στο γήπεδο της Νεάπολης πίστεψαν ότι το παιχνίδι θα λήξει ισοπαλία, ο Κρητικός είχε διαφορετική άποψη.
Το κόρνερ του Τσακίρη στην τελευταία φάση του παιχνιδιού σημάδεψε το κέντρο της άμυνας του Εθνικού, με τον Κρητικό να εκμεταλλεύεται επάξια την κεφαλιά-πάσα του Κοντογουλίδη και με απόλυτη ψυχραιμία έστειλε την μπάλα με πλασέ στα δίχτυα του Βουτσινά στο 95ο λεπτό για το τελικό 2-1 μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς.

Διαιτητές: Δραγάτης Α, Γουργιώτης Κ, Γουρνιάς Θ. (Ανατολικής Αττικής)
ΙΩΝΙΚΟΣ(Σταύρος Ηλιόπουλος): Αδαμόπουλος, Κουσουρής, Αλεξανδρόπουλος(79′ Τσακίρης), Παντελίδης, Κυριακίδης, Κρητικός, Σιμιτσής(46′ Κοντογουλίδης), Λοϊζίδης, Σκαφτούρος, Μιχελής, Γιακούμπι
ΕΘΝΙΚΟΣ(Θύμιος Γεωργούλης): Βουτσινάς, Γκορόγιας, Χαλκιάς, Μπένα, Μακρής, Βελέτης, Λαζανάς(85′ Μάναλης), Παυλάκης, Λύγκος(64′ Λεωνιδόπουλος), Σάμιος, Σταφσουλάϊ(80′ Γερόλυμος)

-Επόμενο παιχνίδι για τον Ιωνικό στην Κρήτη με αντίπαλο την Αναγέννηση Ιεράπετρας, την Κυριακή 18 Ιανουαρίου.

– Την δεύτερη κίτρινη κάρτα αντίκρισε κατά τους πανηγυρισμούς του ο Κρητικός, στο 95 καθώς έβγαλε την φανέλα του, και αποβλήθηκε.

– Περίπου 150 οπαδοί του Εθνικού βρέθηκαν στο γήπεδο της Νεάπολης για να υποστηρίξουν την ομάδα τους.