Νίκη και προσήλωση για την συνέχεια

10937600 10152776284267955 627906706 n
Ιανουάριος 28, 2015

Όντας ουσιαστικός σε ένα ακόμα παιχνίδι, ο Ιωνικός κατόρθωσε να φτάσει στην πολύτιμη νίκη κόντρα στην ομάδα της Τριγλίας Ραφήνας επικρατώντας με 2-1 στο «φλεγόμενο» από τους Rangers, γήπεδο της Νεάπολης.

Οι Νικαιώτες ευτύχησαν να προηγηθούν πολύ νωρίς στο παιχνίδι με τον Κατσίκια, όταν ο δεξιός οπισθοφύλακας με πολύ ωραία εκτέλεση φάουλ άνοιξε το σκορ στο 5ο λεπτό, πανηγυρίζοντας έξαλα το πρώτο του γκολ με την φανέλα του Ιωνικού.

Ο ρυθμός του αγώνα ήταν χαμηλός με τα σκληρά μαρκαρίσματα να κυριαρχούν στον αγωνιστικό χώρο και οι πολλές διακοπές λόγω τραυματισμών δεν άφηναν τις δύο ομάδες να αναπτύξουν το παιχνίδι τους. Χαρακτηριστική φάση στο 15′ λεπτό όπου έπειτα από επικίνδυνη εναέρια διεκδίκηση του παίκτη της Ραφήνας Μεϊμαρόγλου, τραυμάτισε στο κεφάλι τον Καϊμακαμούδη που αποχώρησε λίγα λεπτά αργότερα με ασθενοφόρο από το γήπεδο έχοντας ζαλάδες. Μάλιστα και ο ίδιος ο παίκτης της Τριγλίας μετά από λίγα λεπτά βγήκε ως αναγκαστική αλλαγή νιώθοντας ζαλισμένος και διεκομίσθη κι αυτός στο νοσοκομείο.

Έπειτα από αρκετά λεπτά σκληρού παιχνιδιού, ο Ιωνικός προσπάθησε να διπλασιάσει τα τέρματά του με τον Σιμιτσή στο 26ο λεπτό, όπου εκμεταλλεύτηκε τον χώρο που είχε για σουτ έξω από την περιοχή όμως η κόντρα που δημιουργήθηκε στο πόδι του αμυνόμενου πέρασε λίγα εκατοστά δίπλα από το δεξί δοκάρι του Παππά.

Βέβαια, στα τελευταία λεπτά του πρώτου μέρους, η Τριγλία Ραφήνας ανέβασε στροφές προσπαθώντας να φτάσει στην περιοχή των γηπεδούχων όμως η καλοστημένη άμυνα της ομάδας του Ηλιόπουλου δεν επέτρεπε τους φιλοξενούμενους να απειλήσουν. Στην μοναδική αδράνεια στο κέντρο της άμυνας, στις καθυστερήσεις, με εκτέλεση φάουλ ο Χρυσάφης, βρήκε τον Βεστάκη στην μικρή περιοχή με τον επιθετικό της Τριγλίας να ισοφαρίζει με κεφαλιά.

Στην επανάληψη, ο Ιωνικός μπήκε νωχελικός με τους παίκτες του Παπασπύρου να απειλούν στο 51′ με τον Μάντζη δις και τον Αδαμόπουλο να αποκρούει στην πρώτη περίπτωση, ενώ στην δεύτερη το λάθος του Βεστάκη να ακουμπήσει την μπάλα, παρότι την έστειλε στα δίχτυα, ανάγκασε τον βοηθό να σηκώσει σωστά για οφσάιντ.

Σε εκείνο το σημείο σαν να αφυπνίστηκαν οι γηπεδούχοι, ανεβάζοντας κατακόρυφα την απόδοσή τους,  με την κυκλοφορία της μπάλας να είναι πολύ καλή και να πλησιάζουν ουκ ολίγες φορές την περιοχή της Τριγλίας.

Μάλιστα, οι Νικαιώτες έφτασαν πολύ κοντά στο γκολ δύο φορές με τον Σκαφτούρο. Στο 66ο λεπτό έπιασε ένα ξερό σουτ έξω από την περιοχή που πέρασε ελάχιστα εκατοστά δίπλα από το δεξί δοκάρι του Παππά και στο 75′ όταν πέρασε όποιον ήθελε στην περιοχή της Τριγλίας, όμως το αδύναμο πλασέ του μπλόκαρε εύκολα ο τερματοφύλακας των φιλοξενούμενων.

Ότι δεν έκανε ο Σκαφτούρος, το πραγματοποίησε ο Γιακούμπι στο 79′, όταν η κεφαλιά του Κοντογουλίδη έπειτα από την σέντρα του Ντούλια κατέληξε σε πάσα, στον νεαρό εξτρέμ του Ιωνικού που ανενόχλητος έκανε ένα αδύναμο σουτ μπερδεύοντας τον Παππά, με την μπάλα να περνάει κάτω από τα πόδια του και να γίνεται το 2-1 βάζοντας φωτιά στις κερκίδες της Νεάπολης.

Η Τριγλία βέβαια απείλησε τρία λεπτά αργότερα με τον Μάντζη με κεφαλιά από το σημείο του πέναλτι, όμως ο Αδαμόπουλος με εκπληκτική ενέργεια θα απομακρύνει σε κόρνερ με τα ακροδάχτυλα από την δεξιά γωνία του.

Το τελικό σφύριγμα του διαιτητή Γρίμμα θα δώσει ένα σημαντικό τρίποντο στον Ιωνικό.

Διαιτητές: Γρίμμας, Σκούρας, Μπατζιόπουλος (Αθηνών)

Ιωνικός (Σταύρος Ηλιόπουλος): Αδαμόπουλος, Κατσικιάς, Αλεξανδρόπουλος, Παντελίδης, Κυριακίδης, Κρητικός, Ντούλιας(83′ Δάρρας), Λοϊζίδης(59′ Κοντογουλίδης), Σκαφτούρος, Καϊμακαμούδης(λ.τρ.21′ Γιακούμπι), Σιμιτσής

Τριγλία Ραφήνας (Δημήτρης Παπασπύρου): Παππάς, Γκίκας, Μεϊμαρόγλου(λ.τρ. 33′ Σταμπέλος), Ντουμπερέτ, Τσέπας, Σκαφίδας, Σταμπέλος(87′ Κότσι), Μάντζης, Βεστάκης, Χρυσάφης(73′ Μίχο), Λαζούρας

– Εντυπωσιακή ήταν η ατμόσφαιρα από τους οπαδούς του Ιωνικού, που έδωσαν το δικό τους αγώνα στις εξέδρες του Γηπέδου της Νεάπολης και βοηθήσαν με τον τρόπο τους να πάρει η ομάδα τους τρεις βαθμούς της νίκης.

– Επόμενο παιχνίδι για την ομάδα μας την Κυριακή (1/2) με τον Γιούχτα στη Νεάπολη στις 15:00.

– Στο Αττικό Νοσοκομείο μεταφέρθηκαν ο Καϊμακαμούδης και ο Μεϊμαρόγλου ώστε να διαπιστωθεί η σοβαρότητα της κατάστασής τους.