Ψυχωμένο διπλό

iwnikos
Μάρτιος 2, 2015

iwnikos
Σε ένα παιχνίδι για γερά νεύρα ο ψυχωμένος Ιωνικός επικράτησε του αξιόμαχου Ατρόμητου με 2-3 στα καμίνια.
Το σκορ άνοιξε για τους γηπεδούχους στο 9′ ο Σουλελές έπειτα από σέντρα-σουτ που πέρασε από την κλειστή γωνία του, ανήμπορου να αντιδράσει, Αδαμόπουλου. Το γκολ αυτό μπλόκαρε για λίγο τον Ιωνικό που όμως στο 23′ ισοφάρισε έπειτα από εξαιρετική πάσα του Κατσίκια στον Κρητικό, με τον τελευταίο να εξαπολύει «κεραυνό» γράφοντας το 1-1.
Πριν καλά καλά κοπάσουν οι πανηγυρισμοί ο Βαγγέλης Κοντογουλίδης πλάσαρε τον Παπαδόπουλο ιδανικά έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Μιχελή, κάνοντας το 2-1 με την κερκίδα των οπαδών μας να παίρνει φωτιά. Στο 32′ λεπτό ο Γιακούμπι έστειλε με δυνατό σουτ την μπάλα στο δοκάρι, χάνοντας την ευκαιρία να καθαρίσει από νωρίς το ματς.
Στην επανάληψη, όπως και στο πρώτο ημίχρονο, ο Ιωνικός μπήκε μουδιασμένος με τον Ατρόμητο να πιέζει ψηλά και να ζητά το γκολ της ισοφάρισης. Την λύση για τους Καμινιώτες έδωσε ο Κατσαβριάς που έπειτα από εκτέλεση κόρνερ και σύγχυση στην άμυνα των φιλοξενούμενων, έκανε το 2-2.
Ο Ιωνικός δεν είχε πει την τελευταία του λέξη όμως, και με τον Γιάννη Κατσίκη να κάνει την επανεμφάνισή του ανέβασε την απόδοσή του και πάλι κατακόρυφα. Μάλιστα σε μια στημένη φάση εκτελεσμένη αριστοτεχνικά από τον Κατσίκη, ο Μιχελής πήδηξε ψηλότερα όλων, και με ανάποδη κεφαλιά διαμόρφωσε το τελικό 2-3 χαρίζοντας στην ομάδα ένα πολύτιμο διπλό.

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ :(Χατζηαλέξης)
 Παπαδόπουλος, Στεφανής( 46΄ Κολιός), Γιαννουλάκης, Μαντζώρος, Καψαλόποδας, Στρατής ( 75΄ Τούρλος), Γεωργιάδης ( 58΄ Κατσαβριάς), Σάμιος, Αργυρίου, Παναγιωτόπουλος, Σουλελές

ΙΩΝΙΚΟΣ:(Ηλιόπουλος) Αδαμόπουλος, Κατσίκιας ( 84΄ Σκαφτούρος), Παντελίδης, Δάρρας, Κυριακίδης, Κρητικός, Ντηνιωτάκης, Σιμιτσής, Κοντογουλίδης (62΄ Καιμακαμούδης), Μιχελής, Γιακούμπι( λ.τρ 62΄ Κατσίκης)

-Επόμενο παιχνίδι στις 8/3 κόντρα στην Νέα Ιωνία, στο γήπεδο της Νεάπολης.

-Δυναμική παρουσία στα Καμίνια είχαν οι οπαδοί του Ιωνικού καθώς περίπου 150 πιστοί φίλοι της ομάδας, ακολούθησαν και οδήγησαν με την φωνή τους τον σύλλογο στο μεγάλο διπλό.