Λευκή ισοπαλία με Κισσαμικό

ΙΩΝΙΚΟΣ-ΚΙΣΣΑΜΙΚΟΣ-0-0-640x420
Απρίλιος 5, 2015

Ανανεωμένος και αποδίδοντας ωραίο ποδόσφαιρο έπειτα από αρκετό καιρό, αγωνίστηκε ο Ιωνικός κόντρα στον Κισσαμικό ωστόσο δεν κατάφερε να πάρει το τρίποντο και έμεινε στο 0-0 στο γήπεδο της Νεάπολης για την 23η αγωνιστική της Γ’ Εθνικής.

Αν και οι παίκτες του Λευτέρη Βασιλειάδη, που έκανε το ντεμπούτο του στον πάγκο ως πρώτος προπονητής, κυριάρχησαν κατά κράτος στον αντίπαλό τους, δεν ήρθε το πολύτιμο γκολ που θα έδινε τους τρεις βαθμούς της νίκης.

Ο Κισσαμικός μπήκε πιο καλά στον αγωνιστικό χώρο και μόλις στο 2ο λεπτό απείλησε με το σουτ του Λώττα έξω από την περιοχή, ωστόσο η απάντηση από πλευράς γηπεδούχων ήρθε στο 7ο λεπτό με ωραία εκτέλεση φάουλ του Τσακίρη από δύσκολη γωνία με τον Λαζαρίδη να διώχνει με τα ακροδάχτυλα σε κόρνερ, με την μπάλα να «γλύφει» και το οριζόντιο δοκάρι.

Η συνέχεια μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου δεν έκρυβε πολλές συγκινήσεις, με τον Ιωνικό να έχει την κατοχή, αλλά την μπάλα να περιορίζεται στο χώρο του κέντρου και τα σκληρά μαρκαρίσματα από τις δύο πλευρές να μην δίνουν την δυνατότητα να αναπτυχθεί επιθετικό παιχνίδι.

Στο δεύτερο μέρος, ο Ιωνικός σαφώς πιο ανώτερος ειδικά μετά την κόκκινη κάρτα στον Λώττα στο 76ο λεπτό, έδειξε επιθετικό πρόσωπο όμως δεν κατάφερε να πετύχει το γκολ. Στο 60ο λεπτό, ο Λοϊζίδης έχασε μοναδική ευκαιρία να ανοίξει το σκορ έπειτα από την σέντρα του Μιχελή, με τον παίκτη των γηπεδούχων να βρίσκει ελάχιστα την μπάλα στο δεύτερο δοκάρι και αυτή να περνάει άουτ.

Η μοναδική απειλή από τον Κισσαμικό έγινε στο 63′ με προσπάθεια του Μπερνιδάκη, ωστόσο η συνέχεια ήταν εξ ολοκλήρου για τους Νικαιώτες.

Στο 86ο λεπτό μάλιστα, ο Κατσίκιας πραγματοποίησε ένα δυνατό σουτ με το αριστερό έξω από την περιοχή όμως ο Λαζαρίδης αφού ακούμπησε την μπάλα με τα δάχτυλα αυτή πρόσκρουσε στο οριζόντιο δοκάρι, ενώ στην επαναφορά οι Νικαιώτες διαμαρτυρήθηκαν για πέναλτι σε γύρισμα του Μιχελή, όταν η μπάλα προσέκρουσε στο χέρι του Τζανή.

Ένα λεπτό αργότερα, ο Ιωνικός είχε πάλι δοκάρι με τον Καϊμακαμούδη με γυριστή κεφαλιά έπειτα από φάουλ του Κατσίκια.

Διαιτητές: Φωτής, Κωνστάντιος, Πασχαλίδης (Εύβοιας)

Ιωνικός (Λευτέρης Βασιλειάδης): Αδαμόπουλος, Κατσίκιας, Τσακίρης(67′ Κουσουρής), Δάρας(λ.τρ. 57′ Αθανασόπουλος, λ.τρ. 82′ Σιμιτσής), Κυριακίδης, Κρητικός, Γιαγκούπι, Λοϊζίδης, Καϊμακαμούδης, Μιχελής, Παντελίδης

Κισσαμικός (Σπύρος Μπαξεβάνος): Λαζαρίδης, Σμίλτος, Δάρλας, Τζανής, Φραγκουλάκης(88′ Μποτωνάκης), Σεληνιωτάκης, Τσερκέζος, Πασιαλής(65′ Τσικουδάκης), Κανελόπουλος(80′ Ντεντάκης), Λώττας, Μπερνιδάκης