Ιωνικός – Τριγλία Ραφήνας 0-1

triglia
Ιανουάριος 17, 2016

triglia
Την ήττα με 0-1 γνώρισε ο Ιωνικός από την Τριγλία Ραφήνας στο γήπεδο της Νεάπολης. Το αποτέλεσμα δεν αντικατοπτρίζει την απόδοση των ομάδων, αφού η Τριγλία σκόραρε στην πρώτη της απειλητική στιγμή, σε μια ασυνεννοησία της άμυνας των Νικαιωτών, με τους γηπεδούχους όμως στα τελευταία λεπτά του αγώνα να χάνουν κλασσικές ευκαιρίες για γκολ. Σκόρερ χρίστηκε ο Παπαδόπουλος στο 7ο λεπτό του αγώνα κι ως το φινάλε της αναμέτρησης οι Ραφηνιώτες δεν απείλησαν την εστία του τερματοφύλακα Παλιγγίνη.

Ο Ιωνικός, χωρίς βέβαια να βρίσκεται σε καλή μέρα, ήταν καλύτερος από τους φιλοξενούμενους στα σημεία, έχοντας την κατοχή της μπάλας και ανεβάζοντας τις γραμμές του ψηλά, πλην όμως με ανορθόδοξο τρόπο μην μπορώντας να φτάσει στο γκολ. Όμως στο τελευταίο 15λεπτο οι Κυανόλευκοι είχαν αξιόλογες στιγμές- με ένα ευθύβολο σουτ του Κυριακίδη που απέκρουσε ο Λέτσος σε κόρνερ, με ένα ασθενές σε δύναμη πλασέ του Ρόβα που βρισκόταν σε ευνοϊκή θέση για να σκοράρει και τέλος, με εξ’ επαφής κεφαλιά του Μαυρούδη η οποία πέρασε λίγο άουτ.

Ο Ιωνικός δικαιούταν την ισοπαλία από αυτό το παιχνίδι, όμως τα πράγματα δεν κύλησαν κατ’ ευχήν, επομένως το συγκρότημα του Μαργαρίτη Χατζηαλέξη, καλείται να ανασυνταχθεί και να συγκεντρωθεί για την επερχόμενη δύσκολη αγωνιστική κόντρα στον Αστέρα Βάρης σε ένα παιχνίδι – τελικό.

ΙΩΝΙΚΟΣ: Παλιγγίνης, Νικολέτος(Τσαφταρίδης 55’), Παντελίδης, Μιχελής, Κυριακίδης, Κρητικός, Ρόβας, Σιμιτσής, Ανδριανόπουλος, Μαυρούδης, Προβατίδης(Γιανουλάκης 45’ λ.τρ.)

ΤΡΙΓΛΙΑ ΡΑΦΗΝΑΣ: Λέτσος, Καρδάρης, Μεϊμάρογλου, Δάρας, Τσέπας, Σκαφίδας(Καραδέμητρος), Μανδύλης, Γούλας, Κόντη(Μουλλάκης 84’), Βασιλείου(Λαζούρας 89’), Παπαδόπουλος

* Το ντεμπούτο τους με τα χρώματα του Ιωνικού έκαναν τόσο ο Νικολέτος, όσο και ο Γιανουλάκης, παίκτες που προσφάτως αποκτήθηκαν.

* Ενοχλήσεις  ένιωσε ξανά ο Προβατίδης, που αντικαταστάθηκε από τον Γιαννουλάκη και η κατάσταση του  θα εκτιμηθεί τις επόμενες μέρες.