Στο «ρελαντί» ο Ιωνικός

traxones
Φεβρουάριος 21, 2016

traxones
Με το εμφατικό 4-0 επικράτησε ο Ιωνικός του ΑΟΤ Αλίμου, στο γήπεδο της Νεάπολης, για την 18η αγωνιστική του πρωταθλήματος. Οι Νικαιώτες έκαναν σπουδαίο παιχνίδι, ενώ είχαν την δυνατότητα να επιτύχουν ακόμη περισσότερα τέρματα.

Αναλυτικότερα, ο προπονητής Μαργαρίτης Χατζηαλέξης παρέταξε την ομάδα με σύστημα 4-3-3, με μόνη αλλαγή την τοποθέτηση του Μαυρουδή στα άκρα και τον Ρόβα στην κορυφή. Η διάταξη αυτή λειτούργησε άψογα, γεγονός που φάνηκε από την αρχή του αγώνα. Στο 7ο λεπτό, συγκεκριμένα, ο Ιωνικός άνοιξε το σκορ με τον Ηλία Κυριακίδη(ο οποίος είχε εξαιρετική απόδοση, κάνοντας και πολλά χιλιόμετρα) με σουτ στην κίνηση από το ύψος της μικρής περιοχής. Στο 23’ Ο Σάμιος σημείωσε το δεύτερο γκολ μετά από εξαιρετική προσπάθεια και ασίστ του Ρόβα, με τον τελευταίο στο φινάλε του ημιχρόνου να κάνει το 3-0, ύστερα από έξυπνη εκτέλεση φάουλ του Κατσίκια.

Στην επανάληψη, οι Κυανόλευκοι έκαναν διαχείριση του αγώνα διατηρώντας την κατοχή της μπάλας. Το ματς έδωσε την ευκαιρία στον προπονητή να προβεί σε αλλαγές οι οποίες έδωσαν επιπλέον ‘’φρεσκάδα’’ και ζωντάνια. Ο Ιωνικός δημιούργησε αρκετές απειλητικές στιγμές προς την αντίπαλη εστία, αδυνατώντας ωστόσο να πετύχει και άλλο γκολ. Τελικά, το τέταρτο τέρμα ήλθε από εκτέλεση πέναλτι του Κατσίκια, το οποίο κέρδισε και ο ίδιος έπειτα από όμορφη προσπάθεια.

Συνολικά, η ομάδα έδειξε διάθεση, ενθουσιασμό και με αυτή την ‘’ευρεία’’ νίκη πηγαίνει την άλλη βδομάδα στον Ταύρο για να αντιμετωπίσει τον πρωτοπόρο Φωστήρα σε ένα ντέρμπι!

ΙΩΝΙΚΟΣ: Μάνης, Παντελίδης, Δημακάκος, Μιχελής, Κυριακίδης, Κρητικός (55′ Αργυρίου), Αθανασόπουλος (55′ Μιχαλακάκος), Σάμιος, Ρόβας, Μαυρουδής (75′ Νικολέτος), Κατσίκιας

ΤΡΑΧΩΝΕΣ ΑΛΙΜΟΥ: Μακρίδης, Σκαμπαρδώνης, Τσαλάκου, Αφράτης, Πέττας, Κατσαδούρος, Χρήστου, Πανάγου (40′ Ζάχη), Πετούσης, Νούλας (60′ Παυλίδης), Μανωλιάς (55′ Χακράμα).