Του έλειψε το Γκολ!

ethnikos1
Μάρτιος 6, 2016

ethnikos1
Ισόπαλοι αναδείχθηκαν Ιωνικός και Εθνικός, με 0-0, στο γήπεδο της Νεάπολης παρουσία αρκετού κόσμου. Σε μια άκρως ποδοσφαιρική ατμόσφαιρα, ο Ιωνικός προσπάθησε αρκετά δίχως όμως ουσία, μιας και του έλειψε το πολυπόθητο γκολ.

Αναλυτικά: Οι Νικαιώτες παρατάχθηκαν με το γνωστό πια 4-3-3 χωρίς αλλαγές στην ενδεκάδα. Στο πρώτο ημίχρονο οι παίκτες του Μαργαρίτη Χατζηαλέξη εισήλθαν πολύ δυνατά σημειώνοντας κάποιες αξιόλογες φάσεις. Συγκεκριμένα, απείλησαν με την κεφαλιά του Παντελίδη που πέρασε λίγο άουτ, ενώ στην συνέχεια ο Κατσίκιας σούταρε από μακριά με τον τερματοφύλακα του Εθνικού να αποκρούει με δυσκολία. Ο Κυριακίδης, επίσης, έκανε ένα εξαιρετικό φαλτσαριστό σουτ με τον γκολκίπερ των Πειραιωτών να λέει ‘’όχι’’. Στο φινάλε του ημιχρόνου, οι φιλοξενούμενοι λίγο έλειψε να πάρουν προβάδισμα, όπου έπειτα από ασυνεννοησία της άμυνας του Ιωνικού ο Βλάχος πλάσαρε δίπλα από το δεξί δοκάρι της εστίας του Παλιγγίνη.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο αγώνας είχε ένταση και πάθος χωρίς πολλές απειλητικές στιγμές, με τον Ιωνικό να πατάει καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο, προσπαθώντας με ηρεμία και υπομονή να κυκλοφορήσει την μπάλα. Το γκολ δεν ήλθε ούτε από την όμορφη εξ ’επαφής κεφαλιά του Παντελίδη, αφού η μπάλα απομακρύνθηκε πάνω στην γραμμή. Οι φιλοξενούμενοι είχαν δοκάρι στο 65ο λεπτό, ενώ από το 78’ και μετά, συνέχισαν το παιχνίδι με 10 παίκτες. Ο Ιωνικός ανέβασε τις γραμμές του στον αγωνιστικό χώρο, ασκώντας μεγάλη πίεση η οποία δεν μετουσιώθηκε σε κάποιο τέρμα.

*Φοβερή η παρουσία του κόσμου που στήριξε την ομάδα χωρίς ευτράπελα. Με ανάλογη υποστήριξη και στην συνέχεια, η ομάδα δεν έχει να φοβάται τίποτα.

ΙΩΝΙΚΟΣ (Μαργαρίτης Χατζηαλέξης): Παλιγγίνης, Παντελίδης, Δημακάκος, Προβατίδης, Κυριακίδης, Κρητικός, Σάμιος, Σιμιτσής, Ρόβας (60′ Μπερνιδάκης), Μαυρουδής, Κατσίκιας (85′ Αργυρίου)

ΕΘΝΙΚΟΣ ΠΕΙΡΑΙΑ (Θύμιος Γεωργούλης): Βουτσινάς, Στασινός, Αλεξανδρόπουλος, Μαντζώρος, Στρατάκης, Μαρτίνος, Κατίδης (75′ Λεωνιδόπουλος), Σούφλας, Βλάχος, Παυλάκης, Σουλελές (85′ Μπένα).