Αποκλεισμός στα πέναλτι

kipelo
Οκτώβριος 17, 2016

kipelo

Στην διαδικασία των πέναλτι κρίθηκε η πρόκριση, για την επόμενη φάση του κυπέλλου Γ’ Εθνικής κατηγορίας, με τον Ηλυσιακό να επικρατεί του Ιωνικού με 4-2, όντας πιο εύστοχος. Η κανονική διάρκεια του αγώνα είχε ολοκληρωθεί με το σκορ στο 2-2 ενώ στην παράταση δεν υπήρξε κάποια αλλαγή.

Οι γηπεδούχοι βρήκαν νωρίς δίχτυα με τους, Ιωάννου στο 7′ και Κάφλα στο 13′ αιφνιδιάζοντας έτσι την ομάδα του Ηλία Καλοπήτα, που είχε και ένα ακυρωθέν γκολ -ως οφσάιντ- του Ζέλο μόλις στο 5′ λεπτό της αναμέτρησης. Ο Ιωνικός μετά το 2-0 ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή του δημιουργώντας ευκαιρίες μπροστά από την εστία του Κοντοπίδη, ενώ σε μία από αυτές στο 22′ ο Καμαρά σημάδεψε το δοκάρι. Έτσι η μείωση στο σκορ ήρθε στο 35′ με τον Σαπαλίδη που πήρε το «ριμπάουντ» και σκόραρε με κοντινό σουτ έπειτα από την απόκρουση του τερματοφύλακα των γηπεδούχων σε σουτ του Καραλή.

Η ισοφάριση για τους μπλε ήρθε στο 53′ έπειτα από δυνατό σουτ του Ζέλο, με την μπάλα να κοντράρει πρώτα σε παίκτη του Ηλυσιακού. Στο υπόλοιπο του αγώνα, οι δύο ομάδες δημιούργησαν φάσεις μπροστά και από τις δύο εστίες, με τον Ιωνικό να πατάει καλύτερα μεν, και τον Ηλυσιακό να είναι εξαιρετικά επικίνδυνος στις αντεπιθέσεις.

Τελικώς δεν άλλαξε κάτι στο σκορ και το ματς οδηγήθηκε στα πέναλτι, με τον Καραλή να σημαδεύει το δοκάρι και τον Κρητικό να νικιέται από τον Κοντοπίδη.

ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ (Κώστας Ψυρόπουλος): Κοντοπίδης, Μέξηςς, Ρόπας (67΄λ.τρ. Ξαγοράρης), Κωνσταντόπουλος, Μάλτσι, Κούντου, Φλέγγας, Πιπίνης, Κάλφας (46΄Ρ’εβας), Βουτσιώτης, Ιωάννου (82΄Τσινιάς)

ΙΩΝΙΚΟΣ (Ηλίας Καλοπήτας): Ιωσήπου, Μπιτάξής, Βουρλούμης, Παντελίδης, Ζέλο (86΄Παπασπύρος), Κρητικός, Καραλής, Ζαφειρίδης (71΄Κυριακίδης), Καμαρά (65΄Αργυρίου), Σαπαλίδης, Ντούλιας.