Ε(χ)ασε μεγάλη ευκαιρία

48266618_319365222245749_3222553931154456576_n
Δεκέμβριος 9, 2018

Μία νίκη που τη κράταγε σφιχτά στα χέρια του έχασε ο Ιωνικός μας στο Πειραϊκό  ντέρμπι απέναντι στον Εθνικό. Με το 1-1 να είναι το τελικό αποτέλεσμα.

Ενα παιχνίδι που ήταν ιδιαίτερα δυνατό  στο πρώτο μέρος με τους παίκτες μας να είναι αρκετά πιο αποφασιστικοί στις προσωπικές  μονομαχίες  αλλά ούτε η μία ,ούτε η άλλη ομάδα  μπορούσαν να δημιουργήσουν τις κατάλληλες προυποθέσεις για να  δημιουργήσουν προβλήματα στις αντίπαλες άμυνες.

Στο 42, ο Ιωνικός απέκτησε αριθμητικό πλεονέκτημα με την δίκαιη αποβολή του Αλεξίου και το ημίχρονο να λήγει στο 0-0.

Στο β ημίχρονο, ο Ιωνικός συνέχιζε να έχει κατοχή μπάλας  δείχνοντας ότι χρειάζόταν μία «έκρηξη» λεπτομέρειας για να μπορέσει να σκοράρει, ενώ είχε και την άτυχη στιγμή με τον τραυματισμό του Μαντζώρου.

Τελικά στο 84, απο μία ωραία σέντρα ακριβείας του Δημακάκου, ο Ατματσίδης κατάφερε να  σκοράρει  δίνοντας το προβάδισμα στην  ομάδα μας με κεφαλιά..

Κια ενώ όλα έδειχναν ένα πολύτιμό τρίποντο  για τον Ιωνικό μας ήρθε  στις καθυστερήσεις (94) το γκολ του Μάναλη με τους παίκτες του Εθνικού να παίζουν …βόλει στην άμυνα μας και τον Κορνέζο να κάνει τη κεφαλιά- πάσα και τον Μάναλη να ισοφαρίζει..

Κάρτες: Ντάλλας-Ατματσίδης,Δημακάκος,Καλλέργης ,Πογοσιάν ,Γκοτσούλιας , Ρομάνο,Σμίλτος.

1 Κουρεπίνης ,2 Πατσατζόγλου ,3 Δημακάκος ,4 Παντελίδης ,5 Μαντζώρος(65 λ.τ Πλάκας)
6 Γκοτσούλιας ,7 Ατματσίδης ,8 Καλλέργης(62 Πογοσιάν) ,9 Σάμιος(75 Καρέλης), 10 Ντάλλας  11 Κουιρουκίδης

Εθνικός: 1 Βουτσινάς  2 Βλάχος,3 Μηλιώτης(86 Μπουτερ),4 Κορνέζος  5 Σμίλτος,6 Σκεντεράι, 7 Τσιλιγγίρης 8 Αλεξίου,9 Μάναλης,10 Ρομάνο(45 Κωνσταντίνου), 11 Παυλάκης(74 Λεωνιδόπουλος)