Τρίκαλα – Ιωνικός 2-3

Στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής της SL2, η ομάδα μας πέτυχε σπουδαίο διπλό στην έδρα των Τρικάλων. Ο Ιωνικός, αν και βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο, με 2-0 πίσω στο σκορ στο πρώτο ημίχρονο, έφερε τούμπα το παιχνίδι στην επανάληψη και κατέκτησε τους τρεις βαθμούς της νίκης με το τελικό 2-3.

Ο Ρόλε στο 63’ με φανταστικό σουτ έδωσε το σύνθημα της ανατροπής μειώνοντας σε 1-2, ο Μάναλης με κεφαλιά ψαράκι στο 90’ από εξαιρετική σέντρα του Κουϊρουκίδη ισοφάρισε σε 2-2 και ο Κάστρο στο 95’, από γύρισμα του Σινγκ, με το 8ο φετινό του τέρμα στο πρωτάθλημα διαμόρφωσε το τελικό 2-3, σε μια σπουδαία ανατροπή ψυχής, που φέρνει την ομάδα μας στους 25 πόντους, στο -3 από την κορυφή.

Στο πρώτο ημίχρονο η ομάδα μας απείλησε στο 11’ με σουτ-άουτ άουτ του Γκοτσούλια αλλά στο 14’, μετά από αδράνεια της άμυνας, ο αντίπαλος επιθετικός Παπαγεωργίου κέρδισε πέναλτι από τον Γκίνη. Ο Ριζογιάννης το εκτέλεσε εύστοχα και έκανε το 1-0 για τα Τρίκαλα. Στο 21’ ο Ιωνικός αναπτύχθηκε ωραία με κάθετη του Ρόλε προς τον Κάστρο ο οποίος έφυγε τετ-α-τετ, αλλά ο πρώτος βοηθός Τοροσιάδης από την Μακεδονία, παρ’ ότι έχει εξαιρετική θέση, σήκωσε λανθασμένα τη σημαία και έκοψε τη φάση για οφ-σάιντ που δεν υπήρχε. Στο 26’ τα Τρίκαλα πέτυχαν το 2-0. Ήταν μια νέα αδράνεια στην άμυνα, με τον Σκόνδρα να σκοράρει με κοντινό σουτ. Στο 43’ ο Ιωνικός απείλησε με ένα σουτ του Γκοτσούλια όπου η μπάλα έφυγε άουτ.

Στην επανάληψη η ομάδα μας ξεκίνησε με δύο αλλαγές, την είσοδο των Σινγκ – Νιάσε, στην θέση των Παπαγεωργίου – Γκοτσούλια. Στο 63’ ήρθε η μείωση του σκορ με το φανταστικό σουτ του Ρόλε από τα 30 μέτρα, ενώ στο 66’ πέρασαν στο ματς και οι Βλαχομήτρος – Μάναλης αντί των Ματσούκα – Μουμίν και στο 85’ ο Δημήτρης Σπανός έριξε στη μάχη και τον Κουϊρουκίδη αντί του Μουστάκη. Στο 90’ ο Κουϊρουκίδης έκανε εξαιρετική σέντρα από τα αριστερά βρίσκοντας τον Μάναλη και αυτός με άπιαστη κεφαλιά ψαράκι ισοφάρισε σε 2-2. Η μεγάλη ανατροπή ολοκληρώθηκε για την ομάδα μας στο 95’, όταν η μπάλα κυκλοφόρησε ωραία από αριστερά, ο Σινγκ έκανε το παράλληλο γύρισμα και ο Κάστρο με το 8ο φετινό του τέρμα στην SL2 διαμόρφωσε με άψογο τελείωμα το τελικό 2-3. Με τον Ιωνικό, να φεύγει από τα Τρίκαλα με τεράστιο διπλό, χάρη σε μια μεγαλειώδη ανατροπή!

ΤΡΙΚΑΛΑ (Απόστολος Χαραλαμπίδης): Γιακουμής, Πιαστόπουλος, Σουλιώτης, Κεχαγιάς (39' λ.τρ. Ζώγκος), Διαμαντόπουλος, Ριζογιάννης, Παπαγεωργίου, Ελευθεριάδης (57' Χατζηκωνσταντίνου), Σκόνδρας (72' Σιλβάνο Νατέρ), Πέλκας (57' Σταματής), Ευθυμίου (72' Ντιαλόσι).

ΙΩΝΙΚΟΣ (Δημήτρης Σπανός): Γκίνης, Μουστάκης (85' Κουϊρουκίδης), Φαζός, Κοτσώνης, Παπαγεωργίου (46' Σινγκ), Γκοτσούλιας (46' Νιάσε), Μουμίν (66' Μάναλης), Πλατέλλας, Ματσούκας (66' Βλαχομήτρος), Ρόλε, Κάστρο.