Διαγόρας Ρόδου – Ιωνικός 3-5

Στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής των πλέι-οφ της Super League 2, η ομάδα μας επέστρεψε στις επιτυχίες και επικράτησε 3-5 του Διαγόρα στην Ρόδο. Ο Ιωνικός, έφτασε τους 50 βαθμούς και βρίσκεται στην κορυφή, εκεί όπου συγκατοικεί με τον Λεβαδειακό. Η μάχη της ανόδου, θα κριθεί στην τελευταία στροφή του πρωταθλήματος, όπου η ομάδα μας φιλοξενεί τον Εργοτέλη στο γήπεδο της Νεάπολης (Τετάρτη 19/5, 15:30 ERTSPORTS 2).

Η ομάδα μας δεν μπήκε καλά στο παιχνίδι και βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 11’, όταν ο Σμυρλής με διαγώνιο σουτ έκανε το 1-0. Δύο λεπτά αργότερα ο Διαγόρας πέτυχε και δεύτερο γκολ με το εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Αθανασίου. Από εκεί και πέρα ο Ιωνικός αφυπνίστηκε και κυριάρχησε στον αγωνιστικό χώρο γυρνώντας πλήρως το παιχνίδι με τρία γκολ, έχοντας και τρία δοκάρια! Το 2-1 ήρθε στο 16’ με το πλασέ του Κύργια, στο 29’ ο Μάναλης είχε δοκάρι με κεφαλιά, ενώ και στο 36’ η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι (στην εξωτερική μεριά) αυτή την φορά από πλασέ του Ρόλε. Πέντε λεπτά αργότερα, η ομάδα μας, ισοφάρισε με αντεπίθεση για σεμινάριο και δυνατό σουτ του Νιάσε, ενώ στο 43’ ήταν η σειρά του Αμπούντ-Ομάρ να σημαδέψει το δοκάρι και στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους ο Ρόλε με δυνατό σουτ έστειλε την μπάλα στην γωνιά του αντίπαλου γκολκίπερ για το 2-3 της ανάπαυλας. Στην επανάληψη, η ομάδα μας, δεν αντιμετώπισε προβλήματα και καθάρισε άνετα το παιχνίδι. Στο 52’ πέτυχε το 2-4 με ωραίο πλασέ του Κάστρο (έφτασε τα 15 γκολ συνολικά στο πρωτάθλημα) από ασίστ του Μάναλη, ενώ στο 60’ ο Διαγόρας μείωσε σε 3-4, όταν ο Αναγνωστόπουλος απέκρουσε το πέναλτι του Μπαστακού σε πρώτο χρόνο αλλά ο Νάτσης πήρε το ριμπάουντ και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Στο 69’ ο Ιωνικός διαμόρφωσε το τελικό σκορ (3-5) με σουτ του Κουϊρουκίδη μέσα από την περιοχή, μετά από καταπληκτική μπαλιά του Ρόλε.

ΔΙΑΓΟΡΑΣ (Σάκης Θεοδοσιάδης): Μπιντσής, Αθανασίου, Σμυρλής (74′ Χότζα), Κοντοχρήστος, Κωστούλας, Μανωλάκης (46′ Νάτσης), Τσιαντούλας, Ρουγκάλας, Σανδραβέλης (55′ Δημήτρουλας), Μασούρας (42′ Κάκκο), Μπαστακός.

ΙΩΝΙΚΟΣ (Δημήτρης Σπανός): Αναγνωστόπουλος, Αμπούντ-Ομάρ, Μουστάκης, Παπαγεωργίου, Κύργιας, Γκοτσούλιας, Νιάσε (58’ Κουϊρουκίδης), Μουμίν (74’ Πογοσιάν), Μάναλης, Ρόλε, Κάστρο (66’ Σινγκ).