Ξάνθη - Ιωνικός 1-2

Ο Ιωνικός επικράτησε 1-2 της Ξάνθης με ανατροπή στο Γήπεδο Πηγαδίων «Xanthi FC Arena», με τα γκολ των Ντάλσιο Γκόμες (76’) και Ροτζέριο Τουράμ (79’) και προκρίθηκε στην επόμενη φάση και στους «16» του Κυπέλλου Ελλάδος!

Η ομάδα μας έβγαλε εξαιρετική αντίδραση στην επανάληψη και με δύο γκολ σε τρία λεπτά έφτασε στο τελικό αποτέλεσμα και στη νίκη-πρόκριση.

Η Ξάνθη κέρδισε πέναλτι στο 6', όμως ο Ιμπραΐμα αστόχησε από την άσπρη βούλα. Μετά από 20 λεπτά οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με τον Πλατέλλα, με το 1-0 να είναι σκορ ημιχρόνου. Στο δεύτερο μέρος, η ομάδα μας έβγαλε αντίδραση, πίεσε για την ανατροπή και εν τέλει τα κατάφερε. Στο 68' ο Τουράμ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, όμως ο βοηθός υπέδειξε λανθασμένα τον Βραζιλιάνο επιθετικό σε θέση οφσάιντ και ακύρωσε το γκολ.

Ο Ιωνικός βρήκε, τελικά, το γκολ που άξιζε στο 76'. Ο Τουράμ γύρισε παράλληλα τη μπάλα και ο Ντάλσιο εξ επαφής ισοφάρισε το σκορ. Μετά από τρία λεπτά, ο Τουράμ έφερε την ολική ανατροπή, καθώς μετά από εξαιρετική κίνηση και κάθετη κάθετη πάσα του Γκοτσούλια, νίκησε τον Ίτσο με άψογο πλασέ και διαμόρφωσε το τελικό 1-2 που έδωσε το εισιτήριο της πρόκρισης στους «16» του Κυπέλλου Ελλάδος στην ομάδα μας.

ΞΑΝΘΗ (Τζέιμι Μονρόι): Ίτσο, Μιχαήλ, Πολίμος, Παπάζογλου (74' Μπάτζιος), Τζανακάκης (74' Δεληγιαννίδης), Δόρης (64' Κρητικός), Γκόμεζ, Πλατέλλας, Τσέλιος (90'+1' Τ. Δημητριάδης), Μονρός, Ιμπραΐμι (74' Διαμαντόπουλος).

ΙΩΝΙΚΟΣ (Δημήτρης Σπανός): Αναγνωστόπουλος, Λουάν, Μύγας, Βαλεριάνος (61' Καμπράλ), Κωνσταντινίδης (46' Βαφέας), Κιάκος, Μπάσα (46' Άοσμαν), Ντάλσιο, Πογοσιάν (46' Γκοτσούλιας), Τουράμ, Μάναλης (85' Σάντσες).