Ιωνικός – Λαμία 0-1

Στο πλαίσιο της φάσης των «16» του Κυπέλλου Ελλάδος (επαναληπτικός), ο Ιωνικός ηττήθηκε 0-1 από τη Λαμία και ολοκλήρωσε την παρουσία του στον θεσμό.

Η ομάδα μας, δημιούργησε πολλές και σημαντικές στιγμές να σκοράρει, αλλά έλειψε το γκολ. Ο Καμπράλ στο 4’ ήταν ο πρώτος που απείλησε με σουτ, ενώ στο 12’ ο αντίπαλος δημιούργησε τη δική του καλή στιγμή με σουτ του Ελευθεριάδη, όπου ο Χουτεσιώτης έδιωξε εντυπωσιακά. Στο 23’ για λίγο ο Μάναλης δεν πρόλαβε να σπρώξει τη μπάλα στα δίχτυα από το παράλληλο γύρισμα του Βαλεριάνου, ενώ πέντε λεπτά μετά, ο Τσιριγώτης με κεφαλιά άγγιξε το γκολ αλλά ο αντίπαλος γκολκίπερ μπλόκαρε. Στο 38’ ο Ελευθεριάδης έκανε το 0-1.

Στην επανάληψη η ομάδα μας απείλησε με το σουτ του Άοσμαν στο 50’ και με προσπάθεια του Καμπράλ στο 58’. Στο 65’ ο Πογοσιάν και στο 80’ ο Κιάκος απείλησαν επίσης, με το 0-1 να μην αλλάζει μέχρι το φινάλε.

ΙΩΝΙΚΟΣ (Δημήτρης Σπανός): Χουτεσιώτης (90' Χριστοδουλής), Μύγας (60' Γκοτσούλιας), Τσιριγώτης, Βαφέας (60' Πογοσιάν), Σάντσεζ, Βαλεριάνος, Κιάκος, Ντάλσιο (84' Κωνσταντινίδης), Άοσμαν, Μάναλης, Καμπράλ (84' Μουστάκης).

ΛΑΜΙΑ (Μιχάλης Γρηγορίου): Σαράνοφ, Προβυδάκης, Τζανετόπουλος, Γκόλεμιτς, Μαρτίνεθ, Τζανδάρης (69' Γκέντσογλου), Μπεχαράνο (88' Μαζουλουξής), Ρόμανιτς, Ταϊρόν (69' Νούνιες), Ελευθεριάδης, Αραμπούλι (81' Τσούκαλος).