Ιωνικός – Λεβαδειακός 1-1

Ισόπαλος ήρθε ο Ιωνικός στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής της SL2, αφού η ομάδα μας έμεινε στο 1-1 με τον Λεβαδειακό στο γήπεδο της Νεάπολης. Ο Ματίας Κάστρο άνοιξε το σκορ στο 27’, ο Λεβαδειακός ισοφάρισε στο 70’ με τον Νίκα.

Η ομάδα μας δημιούργησε την πρώτη της καλή στιγμή στο 15’ με την σέντρα σουτ του Πλατέλλα, όπου προ του Κάστρο και του Πλατέλλα, οι αντίπαλοι αμυντικοί απομάκρυναν, ενώ στο 27’ ήρθε το 1-0, σε ένα χρονικό σημείο που ο Ιωνικός πίεζε και είχε επιβάλει τον ρυθμό του στον αγωνιστικό χώρο με πίεση και κατοχή της μπάλας. Ο Ρόλε ήταν αυτός που πέρασε την κάθετη πάσα στον Κάστρο, αυτός απέφυγε τον αντίπαλο του και πλάσαρε εύστοχα κάνοντας το 1-0, με το έκτο του φετινό τέρμα στην SL2. Ο αντίπαλος στο 31’ είχε δοκάρι με μακρινό σουτ του Μεχια και στο 41’ ένα επικίνδυνο γύρισμα του Βήχου όπου ο Αναγνωστόπουλος μπλόκαρε, με την ομάδα μας να απειλεί με τη σειρά της στο 33’ με την ενέργεια και το γύρισμα του Πλατέλλα, το σουτ του Ματσούκα στο 39’ όπου ο Στογιάνοβιτς έδιωξε στη γωνιά του και το βολέ του Πλατέλλα στο 45+3’ από το ύψος του πέναλτι, όπου η μπάλα έφυγε ελάχιστα άουτ.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα μας απείλησε στο 48’ με το επικίνδυνο γύρισμα του Πλατέλλα από δεξιά, ενώ δέκα λεπτά αργότερα ο Ρόλε πάτησε περιοχή, γύρισε παράλληλα αλλά οι αντίπαλοι αμυντικοί απομάκρυναν. Στο 63’ οι αριθμητικές ισορροπίες στο ματς άλλαξαν καθώς ο Μύγας είδε δεύτερη κίτρινη για μαρκάρισμα στον Ματσούκα. Στο 70’ ο Λεβαδειακός ισοφάρισε σε 1-1 από στατική φάση, όταν ο Νίλι εκτέλεσε το κόρνερ και Νίκας με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα. Το παιχνίδι στο τελευταίο 20λεπτο άνοιξε, η ομάδα μας πίεσε έχοντας τρεις επικίνδυνες καταστάσεις με Κάστρο, Πλατέλλα και Μπρίτο αλλά το 1-1 δεν άλλαξε στο γήπεδο της Νεάπολης.

ΙΩΝΙΚΟΣ (Δημήτρης Σπανός): Αναγνωστόπουλος, Κύργιας (85’ Μπρίτο), Φαζός, Παπαγεωργίου, Αμπούντ Ομάρ (65’ Μουστάκης), Γκοτσούλιας, Νιάσε (40’ λ.τρ. Κόρμπος), Ρόλε, Πλατέλλας, Ματσούκας (65’ Μάναλης), Κάστρο.

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ (Σωτήρης Αντωνίου): Στογιάνοβιτς, Δημόπουλος (46’ λ.τρ. Μαρίνος), Μύγας, Λιάγκας (22’ λ.τρ. Πολέτο), Βήχος, Καραχάλιος, Νίκας, Μεχία, Νίλι (90+2’ Παναγιώτου), Συμελίδης (66’ Συμελίδης), Μπιανκόνι (66’ Μυτίδης).