Χανιά – Ιωνικός 0-1

Στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της SL2, η ομάδα μας επικράτησε 0-1 των Χανίων στα Περιβόλια και επέστρεψε στις επιτυχίες και στην κορυφή, πανηγυρίζοντας την έκτη της νίκη. Ο Ιωνικός, έφτασε στο πολύτιμο διπλό στη δύσκολη έδρα των Χανίων, με το 7ο εφετινό τέρμα του Κάστρο, που έκρινε και την αναμέτρηση.

Στο πρώτο ημίχρονο η ομάδα μας απείλησε στο 18’ με μια προσπάθεια και σουτ του Ματσούκα, ενώ στο 21’ οι αριθμητικές ισορροπίες άλλαξαν, όταν ο διαιτητής απέβαλε ορθά με απευθείας κόκκινη τον Κάρλος Ντάνιελ για πολύ σκληρό μαρκάρισμα στον Ματσούκα. Οι ποδοσφαιριστές του Δημήτρη Σπανού πίεσαν στο υπόλοιπο διάστημα μέχρι την ανάπαυλα και άνοιξαν το σκορ στο 45’+1. Η μπάλα κυκλοφόρησε ωραία στον άξονα, ο Ρόλε άνοιξε αριστερά στον Ματσούκα, εκείνος την έφερε στο δεξί σούταρε, ο Κουτζαβασίλης απέκρουσε αλλά ο Κάστρο που πήρε το ριμπάουντ έκανε το 0-1, με το 7ο φετινό του γκολ.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ρυθμός έπεσε και ο Ιωνικός έπαιξε έξυπνα για να κλείσει τους χώρους. Με τη συμπλήρωση 70 λεπτών αγώνα ο Τιεντσέ είδε δεύτερη κίτρινη κάρτα, με αποτέλεσμα και η ομάδα μας, να ολοκληρώσει το ματς με δέκα ποδοσφαιριστές. Τα Χανιά δημιούργησαν κάποιες επικίνδυνες στιγμές κυρίως με μακρινά σουτ και γεμίσματα αλλά η άμυνα της ομάδας ανταποκρίθηκε σωστά και ο Γκίνης καθάρισε με σταθερότητα όποιον κίνδυνο, πήγε να δημιουργηθεί.

ΧΑΝΙΑ (Νίκος Παπαδόπουλος): Κουτζαβασίλης, Ρέντζας, Ανδρέου, Γρομητσάρης, Ουνγιαλίδης (77’ Σωτηράκος), Γκίνο (62’ Σουντουρά), Μπραμπίγια (62’ Δημητριάδης), Κάρλος Ντάνιελ, Βασιλόγιαννης (77’ Βρεττός), Ματσένα, Διαμαντόπουλος (26’ Πλέγας).

ΙΩΝΙΚΟΣ (Δημήτρης Σπανός): Γκίνης, Κύργιας, Φαζός, Παπαγεωργίου, Αμπούντ-Ομάρ, Γκοτσούλιας, Τιεντσέ, Ρόλε (75’ Μπρίτο), Ματσούκας (86’ Βλαχομήτρος), Πλατέλλας (75’ Πογοσιάν), Κάστρο (90’+4 Κοτσώνης).